Відомі люди з обмеженими можливостями.


Правда так назвати їх язик не повертається - неможливо бути інвалідом, зберігаючи віру в себе і силу духу. Навіть фізичні вади не можуть перешкодити людині жити активним, повноцінним життям, домагатися поставлених цілей, творити, бути успішним. Інша справа, як назвати людину, яка будучи нормальним у всіх відносинах не вірить в себе, пересталамріяти і прагнути до кращого?
Неможливе можливо і тому доказ історії з життя великих людей з обмеженими можливостями, як наших сучасників, так і попередників, які досягли успіху всупереч тому, що повинно б їх зупинити.

Лауреат Нобелівської премії Стівен Вільям Хокінг вивчає фундаментальні закони, які керують Всесвітом. Він є володарем дванадцяти почесних звань. Його книги «Кратна історія часу» і «Чорні діри, молода Всесвіт і інші нариси» стали бестселерами. При всьому при цьому ще в 20 років він був практично повністю паралізований через розвиток невиліковної форми атрофируючого склерозу і залишається в цьому стані всю свою решту життя. У нього рухаються тільки пальці правої руки, якими він керує своїм рухомим кріслом і спеціальним комп'ютером, який за нього говорить.

     Одна з відомих незрячих людей - ясновидиця Ванга. У 12-річному віці Ванга втратила зір з-за урагану, який відкинув її на сотні метрів. Знайшли її тільки ввечері з забитими піском очима. Батько з мачухою не в змозі були провести лікування і Ванга осліпла. Вона привернула до себе увагу в роки Другої світової війни, коли по селах пройшла чутка, що вона здатна визначити місцезнаходження зниклих людей, будь вони живі, або місця, де вони загинули.

Олексій Маресьєв (1916 - 2001) - легендарний льотчик, Герой Радянського Союзу. 4 квітня 1942 року в районі так званого "Demânskogo котла" (Новгородська область) в бою з німцями літак Олексія Маресьєва був підбитий, а сам Олексій важко поранений. Вісімнадцять діб поранений в ноги льотчик поповзом пробирався до лінії фронту. У госпіталі йому ампутували обидві ноги. Але він, виписавшись з лікарні, знову сів за штурвал літака. Всього за час війни здійснив 86 бойових вильотів, збив 11 літаків ворога: чотири до поранення і сім - після поранення. Маресьєв став прототипом героя повісті Бориса Польового "Повість про справжню людину".

Людвіг ван Бетховен (1770 - 1827) - німецький композитор, представник віденської класичної школи. В 1796 році, будучи вже відомим композитором, Бетховен почав втрачати слух: у нього розвинувся тинит - запалення внутрішнього вуха. До 1802 році Бетховен повністю оглух, але саме з цього часу композитор створив свої найвідоміші твори. У 1803 1804 роках була написана Бетховеном Героїчна симфонія, у 1803 1805 роках - опера "Фіделіо". Крім того, в цей час були написані Бетховеном фортепіанні сонати з Двадцять восьмий за останню - Тридцять другу; дві сонати для віолончелі, квартети, вокальний цикл "До далекої коханої". Будучи абсолютно глухим, Бетховен створив два своїх самих монументальних творів - Урочисту месу і Дев'яту симфонію з хором (1824).

Франклін Делано Рузвельт (1882 1945) - 32 й президент США (1933 1945). У 1921 році Рузвельт тяжко захворів поліомієлітом. Незважаючи на вжиті протягом багатьох років спроби перемогти хворобу, Рузвельт залишився паралізованим і прикутим до інвалідного візка. З його іменем пов'язані одні з самих значних сторінок в історії зовнішньої політики і дипломатії США, зокрема, встановлення і нормалізація дипломатичних відносин з Радянським Союзом і участь США в антигітлерівській коаліції.

Рей Чарльз (1930 - 2004) - американський музикант, людина легенда, автор понад 70 студійних альбомів, один з найвідоміших у світі виконавців музики в стилях соул, джаз і ритм-енд-блюз. Осліп у семирічному віці - імовірно внаслідок глаукоми. Рей Чарльз - самий знаменитий сліпий музикант сучасності; він був нагороджений 12 преміями "Греммі", потрапив до зали слави рок н ролу, джазу, кантрі і блюзу, в зал слави штату Джорджія, його записи були включені в Бібліотеку Конгресу США. Френк Сінатра назвав Чарльза "єдиним справжнім генієм в шоу бізнесі". У 2004 році журнал Rolling Stone поставив Рея Чарльза під номером 10 свого "Списку Безсмертних" 100 найвидатніших артистів всіх часів.

Ерік Вайхенмайер (1968) - перший у світі скелелаз, який досяг вершини Евересту, будучи незрячим. Ерік Вайхенмайер втратив зір, коли йому було 13 років. Юнаком він закінчив навчання, а потім і сам став учителем середньої школи, потім тренером по боротьбі і спортсменом світового класу. Про подорож Вайхенмайера режисер Пітер Уінтер зняв ігровий телевізійний фільм "Торкнутися вершини світу". Крім Евересту Вайхенмайер підкорив сімку найвищих гірських вершин світу, включаючи Кіліманджаро і Ельбрус.

Оскар Пісторіус, інвалід з народження. Цей чоловік досяг видатних результатів у сфері, де традиційно люди з обмеженими можливостями не можуть змагатися зі здоровими людьми. Не маючи ніг нижче коліна, він став легкоатлетом-бігуном, причому після численних перемог на змаганнях для інвалідів він домігся права змагатися з повністю здоровими спортсменами і досяг великих успіхів. Він також є популяризатором спорту серед людей з обмеженими можливостями, активним учасником програм підтримки інвалідів та своєрідним символом того, наскільки високих успіхів може досягти людина з фізичними вадами, навіть у такій специфічній сфері, як спорт.

Ірландець Крісті Браун, на відміну від попередніх знаменитих інвалідів, народився з обмеженими можливостями - йому був поставлений діагноз ДЦП. Лікарі визнали його безперспективним - дитина не міг ходити і навіть пересуватися, відставав у розвитку. Але мати не відмовилася від нього, а доглядала за малюком і не залишала надії навчити його ходити, говорити, писати, читати. Її вчинок заслуговує глибокої поваги - сім'я Брауна була дуже бідною, а батько взагалі не сприймав «неповноцінного» сина. Фактично, повноцінно Браун керував тільки лівою ногою. І саме нею він і почав малювати і писати, освоївши спочатку крейда, потім кисть, потім ручку і друкарську машинку. Він не просто навчився читати, говорити і писати, але і став відомим художником і новелістом. Про його життя був знятий фільм «Крісті Браун: Моя ліва нога», сценарій до якого написав сам Браун.

Ліна По- псевдонім, який взяла Поліна Михайлівна Горенштейн (1899 - 1948), коли в 1918 році стала виступати як балерина, танцівниця. У 1934 році Ліна По захворіла енцефалітом, її розбив параліч, вона повністю втратила зір.
Після трагедії Ліна По почала займатися ліпленням, і вже в 1937 році її роботи з'являються на виставці в Музеї образотворчих мистецтв ім. А. С. Пушкіна. У 1939 році Ліну За взяли в Московський союз радянських художників. В даний час поодинокі роботи Ліни По є в колекціях Третьяковської галереї та інших музеїв країни. Але головне зібрання скульптур - у меморіальному залі Ліни, відкритому в музеї Всеросійського товариства сліпих.

Джозеф Пулітцер (1847 - 1911) - американський видавець, журналіст, родоначальник жанру "жовтої преси". Осліп у 40 років. Після своєї смерті він залишив 2 млн доларів Колумбійському університету. Три чверті цих коштів пішли на створення Вищої школи журналістики, а на суму, що залишилася, була заснована премія для американських журналістів, яку вручають з 1917 року.

Хелен Келлер (1880 1968) - американська письменниця, викладач і громадський діяч. Після хвороби, перенесеної у півторарічному віці, залишилася сліпоглухоніма. З 1887 року з нею займалася молода викладачка Інституту Перкінса Енн Салліван. В ході довгих місяців напруженої роботи дівчинка опанувала знаковою мовою, а потім стала вчитися говорити, освоївши правильні рухи губ і гортані. У 1900 році Хелен Келлер надійшла в Рэдклиффский коледж і в 1904 році закінчила його з відзнакою. Вона написала і опублікувала понад десятка книг про себе, своїх відчуттях, навчанні, світогляді і розумінні релігії, серед яких "Світ, в якому я живу", "Щоденник Хелен Келлер" та ін., виступала за включення слепоглухонемых в активне життя суспільства. Історія Хелен лягла в основу знаменитої п'єси Гібсона "Створила диво" (1959), екранізована в 1962 році.

Мігель Сервантес (1547 - 1616) - іспанський письменник. Сервантес відомий насамперед як автор одного з найвидатніших творів світової літератури - роману "Хитромудрий ідальго Дон Кіхот Ламанчський". У 1571 році Сервантес, перебуваючи на військовій службі у флоті, взяв участь битві при Лепанто, де був серйозно поранений пострілом з аркебузи, із за чого втратив ліву руку. Пізніше він написав, що "позбавивши мене лівої руки, Бог змусив мою праву працювати сильніше і сильніше".

Луї Брайль (1809 - 1852) - французький тифлопедагог. У 3-річному віці Брайль поранив собі око шорних ножем, через що розвинулося симпатическое запалення очей і він осліп. У 1829 році Луї Брайль розробив використовується до теперішнього часу в усьому світі рельєфно крапковий шрифт для сліпих - шрифт Брайля. Крім літер і цифр на основі тих же принципів він розробив нотопись і викладав музику сліпим.

Естер Вергеер (1981) - голландська тенісистка. Вважається однією з найкращих тенісисток колясочниця в історії. Вона прикута до ліжка з дев'яти років, коли в результаті операції на спинному мозку у неї віднялися ноги. Естер Вергеер - неодноразова переможниця турнірів Великого Шолома, семиразова чемпіонка світу, чотириразова олімпійська чемпіонка. У Сіднеї та Афінах вона була першою як самостійно, так і в парі. З січня 2003 року Вергеер не зазнала жодної поразки, вигравши 240 сетів поспіль. У 2002 і 2008 роках ставала лауреатом премії "Кращий спортсмен з обмеженими можливостями", яку вручають Світової академії спорту "Лауреус".

Сара Бернар (1844 1923) - французька актриса. Багато видатних діячів театру, наприклад Костянтин Станіславський, вважали мистецтво Бернар зразком технічної досконалості. У 1914 році після нещасного випадку у неї ампутували ногу, але актриса продовжувала виступати. У 1922 році Сара Бернар востаннє вийшла на сцену. Їй було вже під 80 років, і вона грала в "Дамі з камеліями" сидячи в кріслі.

Михайло Суворов (1930 - 1998) - автор десяти поетичних збірок. У 13 років від вибуху міни, втратив зір. Багато віршів поета покладено на музику і отримали широке визнання: "Червона гвоздика", "Співають дівчата про кохання", "Не сумуй" та інші. Більше тридцяти років Михайло Суворов викладав у спеціалізованої очно-заочної школи робітничої молоді для сліпих. Йому було присвоєно звання Заслуженого вчителя Російської Федерації.

Валерій Фефелов (1949) - учасник дисидентського руху в СРСР, борець за права інвалідів. Працюючи електромонтером, в 1966 році отримав виробничу травму - впав з опори ЛЕП і зламав хребет - після чого на все життя залишився інвалідом, міг пересуватися лише на кріслі-колясці. У травні 1978 року разом з Юрієм Кисельовим (Москва) і Файзуллой Хусаиновым (Чистополь, Татарстан) створив Ініціативну групу захисту прав інвалідів у СРСР. Своєю головною метою група називала створення Всесоюзного товариства інвалідів. Діяльність Ініціативної групи була визнана владою антирадянською. У травні 1982 року проти Валерія Фєфєлова було заведено кримінальну справу за статтею "опір владі". Під загрозою арешту Фефелов погодився на вимогу КДБ виїхати за кордон і в жовтні 1982 року виїхав в ФРН, де в 1983 році він і його сім'я отримали політичний притулок. Автор книги "В СРСР інвалідів немає!", виданої російською, англійською та голландською мовами.