Гра - найбільш доступний дитині і цікавий для нього спосіб переробки і вираження вражень, знань і емоцій (О. В. Запорожець, АД. Леонтьєв, А.Р. Лурія, Д. Б. Ельконін та ін.)

Театралізована гра як один з її видів є ефективним засобом соціалізації дитини в процесі осмислення їм морального підтексту літературного чи фольклорного твору і участі в грі, яка має колективний характер, що і створює сприятливі умови для розвитку почуття партнерства та освоєння способів позитивної взаємодії. У театралізованої грі здійснюється емоційний розвиток: діти знайомляться з почуттями, настроями героїв, освоюють способи їх зовнішнього вираження, усвідомлюють причини того чи іншого настрою. Велике значення театралізованої гри і для мовного розвитку (вдосконалення діалогів і монологів, освоєння виразності мови). Нарешті, театралізована гра є засобом самовираження і самореалізації дитини.

      Разом з тим нині в освітніх установах розвиваючий потенціал театралізованої і використовується недостатньо, що мо пояснити наявністю двох суперечливих другу тенденцій у способах організації.

Згідно перший тенденції (назвемо її умовно навчання), театралізовані ігри застосовуються головним разом в якості такого собі «видовища» свята. Прагнення домогтися гарних результатів змушує педагогів заучувати з дітьми не тільки текст, а й інтонації та утворення в ході й виправдано великого числа індивідуальних і колективних репетицій. Дитину навчають бути «гарним артистом ». І, як результат, видовище відбулося, спектакль сподобався глядача. Однак освоєння таким чином вміння не переносяться дітьми в свободи ігрову діяльність. Ще б пак - адже підготовка до вистави, і сам він так схожі на гру!

        Другу тенденцію в організації театралізованої гри можна назвати невтручання дорослого. Прав на практиці воно часто переростає повна відсутність уваги з його боку до цього виду ігрової діяльності: діти надані самі собі, вчитель тільки готує атрибути для «театру». З групи в групу дитини супроводжує однотипний набір шапочок-масок, елементів костюм фігурок героїв ... Одних дітей це привертає, перш за все, через можливість переодягнутися, а значить змінитися, а інших це вже не задовольняє, оскільки відповідає його пізнавальним інтересам, рівнем розвитку психічних процесів, зрослим можливостей самореалізації в творчої діяльності. Наслідком є майже повна відсутність театралізації в ігровому досвіді дітей 5-7 років за наявності у них інтересу до цієї діяльності і потреби в ній. Тим часом вчитель приніс у групу новий сценарій спектаклю ... Коло замкнулося, і самостійної творчої театралізованої грі місця в ньому не залишилося ...

    Суперечність  розвивається потенціалом театралізованої гри і його недостатнім використанням у  закладі може бути дозволено тільки за умови розробки науково обгрунтованої та практично-орієнтованої педагогічної технології. Щоб зрозуміти її, необхідно, насамперед, розкрити основні теоретичні ідеї, що лежать в основі концепції розвитку театралізованої гри, і визначитися з поняттями.

      Характерними особливостями театралізованих ігор є літературна чи фольклорна основа їх змісту та наявність глядачів (Л. В. Артемова, Л. В. Ворошніна, Л. С. Фурміна і ін). Їх можна розділити на дві основні групи: драматизації і режисерські (кожна з них, у свою чергу, поділяється на кілька видів).

В іграх-драматизація дитина, виконуючи роль як «артиста», самостійно створює образ за допомогою комплексу засобів вербальної і невербальної виразності. Видами драматизації є ігри-імітації образів тварин, людей, літературних персонажів; рольові діалоги на основі тексту; інсценування творів; постановки вистав за одним чи кількома творами; ігри-імпровізації з розігрування сюжету (або кількох сюжетів) без попередньої підготовки

      В режисерській грі «артистами є іграшки чи їх заступники, а дитина, організовуючи діяльність як «сценарист і режисер», управляє «артистами». «Озвучуючи» героїв і коментуючи сюжет, він використовує різні засоби вербальної виразності. Види режисерських ігор визначаються відповідно до різноманітністю театрів, які використовуються в дитячому садку: настільний, площинний і об'ємний, ляльковий (Бібабо, пальчикові, маріонеток) і т.д.

    Різноманітність театралізованих ігор безліч. Спільним для них усіх є наявність глядачів. Крім того, вони являють собою «рубіжний» вид діяльності, тісно пов'язаний з літературній і художній творчості (А. Н. Леонтьєв). Театралізовану гру (особливо гру-драматизацію) характеризує перенесення акценту з процесу гри на її результат, цікавий не тільки учасникам, а й глядачам. Її можна розглядати як різновид художньої діяльності, а отже, розвиток театралізованої діяльності доцільно здійснювати в контексті художньої діяльності.

     Генезис становлення останньої розкрито Н.А. Ветлугіной. З її точки зору, художня діяльність складається з трьох етапів: сприйняття, виконання (як розвитку спеціальних умінь) і творчості. 

        Не викликає сумніву, що розвиток образотворчої, літературної, музичної діяльності дітей  відбувається в загальному контексті становлення художньої діяльності. Однак даний підхід по відношенню до театралізованої діяльності розроблений недостатньо.

        Разом з тим, аналіз психолого-педагогічсской літератури і наукових досліджень (О.В. Акулова, А.Г. Гогоберідзе та ін) доводить доцільність його застосування для цілеспрямованого розвитку театралізованої діяльності в молодшому шкільному віці.

        Отже, система роботи з розвитку театралізованої діяльності ділиться на три етапи:

• художнє сприйняття літературних та фольклорних творів;

• освоєння спеціальних умінь для становлення основних ( «актор», «режисер») і додаткових позицій ( «сценарист», «оформлювач», «костюмер »);

• самостійна творча діяльність.

       Педагогічна завдання ускладнюється синтетичною природою театралізованої діяльності, у якої сприйняття, мислення, уява, мова виступають у тісному взаємозв'язку один з одним і виявляються в різних видах дитячої активності (мовна, рухова, музична та ін.)

      Значить, театралізована діяльність інтегративна, причому активність і творчість проявляються в трьох аспектах.

       По-перше, у створенні драматичного змісту, тобто в інтерпретації, переосмислення заданого літературним текстом сюжету або творі варіативного або власного сюжету.

       По-друге, у виконанні власного задуму, тобто в умінні адекватно втілювати художній образ за допомогою різних засобів виразності: інтонації, міміки, пантоміміки, рухи, мотиву.

     По-третє, в оформленні вистави - у створенні (підбір, виготовлення, нестандартне використання) декорацій, костюмів, музичного супроводу, афіш, програмок.

     Через цих особливостей театралізованої діяльності по відношенню до неї частіше використовується термін «театрально-ігрова діяльність». що також викликає певні труднощі у педагогічній роботі, оскільки містить ряд протиріч: між свободою дитини в грі і обов'язкової змістовної основою театралізації; між імпровізаційність ігри та етапністю під готовки театралізації; між акцентом у грі на сам процес, а в театралізації - на її результат. Ці протиріччя знімаються за умови організації театрально-ігрової діяльності як самоцінною вільної та творчої діяльності школяра.

       Розглянемо театралізовано-ігрову діяльність дітей  у двох взаємопов'язаних аспектах:

• як різновид художньої діяльності вона входить до художньої літератури, образотворчого мистецтва та музики , де інтегрується з такими видами діяльності: літературна, музична та образотворча;

• як творча сюжетна гра, побутує в самостійному ігровому досвіді дитини.

      Так досягається поєднання непрямого керівництва нею з наданням дитині можливості вільного самовираження і побутування театралізованої гри в самостійної дитячої діяльності.

     Такі вихідні теоретичні положення. Розкриємо тепер специфіку цілей, завдань і змісту роботи вчителя з дітьми.

     Цілі, завдання і зміст роботи з дітьми молодшого шкільного віку

       Основні напрямки розвитку театралізованої гри складаються в поступовому переході дитини від спостереження театралізованої постановки дорослого до самостійної ігрової діяльності; від індивідуальної гри і «гри поруч» до гри в групі з трьох-п'яти однолітків, які виконують ролі; від імітації дій фольклорних та літературних персонажів до імітації дії в поєднанні з передачею основних емоцій героя і освоєння ролі як створення простого «типового» образу в грі-драматизації.

Завдання та зміст роботи

   Перш за все необхідно формувати інтерес до театралізованих вистав, що складається в процесі перегляду невеликих лялькових спектаклів, які показує вчитель, взявши за основу зміст знайомих дитині закличок, віршів і казок. Надалі важливо стимулювати його бажання включитися до вистави, доповнюючи окремі фрази в діалогах героїв, стійкі обороти зачину і кінцівки казки. Увага дітей фіксується на тому, що в кінці ляльки кланяються і просять подякувати їх, поплескати в долоні.      Рукавичок та інші театральні ляльки використовуються на заняттях, які в повсякденному спілкуванні. Від їх особи дорослий дякує і хвалить дітей, вітається і прощається. У конспекти уроків, занять він включає фрагменти драматизації, переодягання в спеціальний костюм, міняючи голос і інтонацію. Важливим аспектом діяльності вчителя є поступове розширення ігрового досвіду за рахунок освоєння різновидів гри-драматизації. Реалізація даного завдання досягається послідовним ускладненням ігрових завдань та ігор-драматизації, в які включається дитина.

                                         Сходинки для роботи: 

• Гра-імітація окремих дій людини, тварин і птахів (діти прокинулися-потягнулися, горобчики махають крилами) і імітація основних емоцій людини (виглянуло сонечко - діти зраділи: посміхнулися, заплескали в долоні, застрибали на місці).

• Гра-імітація ланцюжка послідовних дії в поєднанні з передачею основних емоцій героя (веселі матрьошки заплескали в долоні і почали танцювати; зайчик побачив лисицю, злякався і стрибнув на дерево).

• Гра-імітація образів добре знайомих казкових персонажів (незграбний ведмідь йде до будиночка, хоробрий півник крокує по доріжці).

• Гра-імпровізація під музику ( «Веселий дощик», «Листочки летять за вітром і падають на доріжку »,« Хоровод навколо ялинки »).

• Однотомні німа гpa-імпровізація з одним персонажем але текстів віршів і примовок, які читає вихователь ( «Катя, Катя маленька ...»,        « Заінька, потанцюємо ...», В. Берестов «Хвора лялька», А. Барто «Сніг, сніг »).

• Гра-імпровізація але текстів коротких казок, оповідань і віршів, які розповідає вихователь (3. Александрова «Ялинка»; К. Ушинський «Півник з сім'єю ». «Васька»; Н. Павлова «На машині», «Землянічка»; В. Чарушин «Качка з каченятами »).

• Рольовий діалог героїв казок ( «Рукавичка», «Колобок», «Ріпка »).

• Інсценування фрагментів казок про тварин ( «Теремок», «Кіт, півень і лисиця »).

• Однотомні гра-драматизація з кількома персонажами з народних казок ( «Колобок», «Ріпка») і авторським текстів (В. Сутеев «Під грибом», К. Чуковський «Курча »)

    Основні напрямки розвитку театралізованої гри складаються в поступовому переході дитини від гри по одному літературному чи фольклорному тексту до грі-контамінації, що припускає вільне побудова дитиною сюжету, в якому літературна основа поєднується з вільною інтерпретацією її дитиною або з'єднуються кілька творів; від гри, де використовуються засоби виразності для передачі особливостей персонажа, до гри як засобу самовираження через образ героя, від гри, в якій центром є «артист», до гри, в якій представлений комплекс позицій «артист», «режисер», «Сценарист», «оформлювач», «костюмер», але при цьому переваги кожної дитини пов'язані з яким-небудь одним з них, в залежності від індивідуальних здібностей та інтересів; від театралізованої гри до театрально-ігрової діяльності як засобу самовираження особистості та самореалізації здібностей.

Завдання і зміст роботи

Перша - Формування позитивного ставлення дітей до театралізованим ігор. Це передбачає поглиблення їх інтересу до певного виду театралізованої ігор, образу героя, сюжету, наявність інтересу до театральної культури, усвідомлення причин позитивного або індиферентного відношення до гри, пов'язаного з наявністю або відсутністю інтересу і здатності до самовираження в театралізованої діяльності.

        Новим аспектом спільну діяльність дорослого і дітей стає залучення дітей до театральної культури, тобто знайомство з призначенням театру, історією його виникнення, пристроєм будівлі театру, діяльністю людей, що працюють в театрі, яскравими представниками даних професій, видами і жанрами театрального мистецтва (драматичний, музичний, ляльковий, театр звірів, клоунада тощо).

    В молодшому шкільному віці відбувається поглиблення театрально-ігрового досвіду за рахунок освоєння різних видів гри-драматизації і режисерської театралізованої гри. Поглиблення досвіду гри-драматизації полягає в тому, що діти стають більш активними і самостійними у виборі змісту ігор, відносяться до вибору творчо.

    Більш старші діти нарівні з образно-ігровими етюдами, іграми-імпровізаціями, інсценування стають доступні самостійні постановки вистав, у тому числі на основі «колажу» з декількох літературних творів. Наприклад, «Подорож по казках А.С. Пушкіна »,« Нові пригоди героїв казок Ш. Перро »та ін Досвід режисерської гри збагачується за рахунок маріонеток, ляльок з «живою рукою», тростевих ляльок.

    Ускладнюються тексти для постановок. Їх відрізняють більш глибокий моральний сенс і прихований підтекст, у тому числі гумористичний. У театралізованої грі починають використовуватися народні казки,байки про тварин ( «Лисиця і журавель», «Заєць і їжак»), твори  І. Крилова, Г.Х. Андерсена, М. Зощенко, Н. Носова.

     Яскравою особливістю ігор дітей  стає їх частковий перехід у мовній план. Це пояснюється тенденцією до об'єднання різних видів сюжетної гри, в тому числі ігри-фантазування. Вона стає основою або важливою частиною театралізованої гри, в якій реальний, літературний і фантазійний плани доповнюють один одного. Для дітей характерні ігри «з продовженням ». Вони освоюють і нову для себе гру «В театр», що припускає поєднання рольової та театралізованої гри, на основі знайомства з театром, діяльністю людей, що беруть участь у постановці спектаклю.

      У дітей розвиваються спеціальні вміння, що забезпечують освоєння комплексу ігрових позицій.

    Перша група умінні пов'язана з вдосконаленням позиції глядача «розумного, доброго порадника ».

    Друга група передбачає поглиблення позиції «артист», розвиток здатності виражати своє ставлення до ідеї вистави, герою і самовиражатися за допомогою комплексу засобів невербальної, інтонаційної та мовної виразності.

    Третя група забезпечує становлення позиції «режисер-сценарист», що має на увазі здатність втілювати свої задуми не тільки власними силами, а й організовуючи діяльність інших дітей.

     Четверта група дозволяє дитині оволодіти деякими уміннями оформлювача-костюмера, тобто здатністю позначати місце «сцени» і «глядацького залу», відбирати, творчо використовувати предмети-заступники і самостійно виготовлені атрибути та елементи костюмів, виготовляти афіші, запрошення і пр.

     П'ята група умінь передбачає використання позитивних прийомів спілкування зі однолітками в процесі планування гри, за її ходу (перехід з ігрового плану в план реальних відносин) і при аналізі результатів театралізованої постановки

     Діти більш яскраво і різноманітно виявляють самостійність і суб'єктивну позицію в театралізованої грі. Досягається це, зокрема, засобами стимулювання їхнього інтересу до творчості та імпровізації в процесі вигадування змісту гри і втілення задуманого образу за допомогою засобів виразності. На конкретних прикладах необхідно допомогти дитині збагнути, що «найкраща імпровізація завжди підготовлена ». Підготовка досягається наявністю попереднього досвіду, умінням інтерпретувати зміст тексту і осмислювати образи героїв, певним рівнем освоєння різних засобів реалізації своїх задумів і т.д. Рішення даної задачі вимагає надання дітям права вибору засобів для імпровізації і самовираження

     Реалізація названих завдань і змісту роботи з дітьми вимагає обліку основних принципів організації театралізованої гри.

   Найважливішим є принцип специфічності даної діяльності, що об'єднує ігровий (вільний, мимовільний) і художній (підготовлений, осмислено пережитий) компоненти

     Принцип комплексності припускає взаємозв'язок театралізованої гри з різними видами мистецтва та різними видами художньої діяльності дитини.

     Згідно принципом імпровізаційності театралізована гра розглядається як творча діяльність, що обумовлює особливу взаємодія дорослого і дитини, дітей між собою, основу якого складають вільна атмосфера, заохочення дитячої ініціативи, відсутність зразка для наслідування, наявність свого точки зору у дитини, прагнення до оригінальності і самовираження.

    Всі названі вище принципи знаходять своє вираження в принципі інтегративність, в відповідно до якого цілеспрямована робота з розвитку театралізовано-ігрової діяльності включається у цілісний педагогічний процес. Це передбачає, зокрема, організацію роботи з театралізації з урахуванням етапів художньої діяльності.

     Перший етап присвячений поглибленню художнього сприйняття літературного тексту (зміст, смисловий і емоційний підтекст і образність). Звідси і мета роботи - збагачення пізнавального і емоційного досвіду по темі та ідеї твори для театралізації. Її реалізація вимагає проведення занять з пізнавальному і мовного розвитку дітей, а також з образотворчої і музичної діяльності у відповідності до змісту літературного твору. У спільній діяльності вчителя і дітей поза уроками проводяться ознайомлення з текстом, робота з поглиблення сприйняття (бесіди, розглядання книжкових ілюстрацій, слухання й аналіз аудіозаписів, дидактичні ігри, лексичні вправи, вікторини та ін.) Матеріали предметно-розвиваючого середовища покликані стимулювати інтерес дітей до спілкування з книгою.

        Другий етап має на меті розвиток умінь передавати образи за допомогою засобів невербальної, інтонаційної та мовної виразності. Основним методом її реалізації виступають образно-ігрові етюди. Створення образу - завдання складне для дошкільнят, тому необхідна спеціальна робота. Поглибленню розуміння дітьми героїв літературного твору, мотивів їхніх вчинків, станів і настроїв сприяють заняття з пізнавальному і мовного розвитку, за образотворчої та музичної діяльності, рухливі ігри з текстами, лексичні вправи, розглядання різних видів наочності і т.д.

Предметно-розвиваюча середа повинна забезпечувати самостійну ігрову і художню діяльність дітей на основі тексту.

     Третій етап пов'язаний з творчістю дитини в мовленнєвої, ігрової та інших видах художньої діяльності в процесі освоєння ігрових позицій «глядач», «Артист», «сценарист-режисер», «оформлювач-костюмер».      Дана мета може реалізовуватися як на заняттях з образотворчої діяльності (колективне малювання афіші, виготовлення запрошень), так і в спільній діяльності вихователя і дітей. У старшій групі доцільна поглиблена робота з розвитку мовного творчості дітей та ознайомлення з діяльністю зайнятих у постановці спектаклю. Творчість у самостійної ігрової та мовної діяльності стимулюється предметної середовищем.

         Організована таким чином робота буде сприяти томy, що театралізована гра стане і засобів самовираження і самореалізації дитини в різних видах творчості, самоствердження в колі однолітків. А життя дитини збагатиться за рахунок інтеграція ігор та різних видів мистецтва, які знаходять своє втілення в театрально-ігрової діяльності.

Характеристика театралізованих ігор

Гра - найбільш доступний і цікавий для дитини спосіб вираження емоцій, вражень. Дитинство проходить у світі рольових ігор, які допомагають дитині освоїти правила і закони дорослих. Ігри можна розглядати як імпровізовані театральні постановки, в яких лялька чи сама дитина має свій реквізит, іграшки, меблі, одяг і т. д. Дитині надається можливість побувати в ролі актора, режисера, декоратора, бутафора, музиканта, поета і тим самим самовиразитися. Тому в дитячому садку театралізованій діяльності приділяється особливе значення, всім видам дитячого театру, що допоможе сформувати правильну модель поведінки в сучасному світі, підвищити культуру дитини, познайомити його з дитячою літературою, музикою, образотворчим мистецтвом, правилами етикету, обрядами, традиціями.

Театралізована гра - це дії задані художнім твором або заздалегідь обумовлені сюжетом реальності, тобто вона може носити репродуктивний характер. Особливість театралізованої гри - літературна або фольклорна основа змісту та наявність глядачів. У театралізованих іграх ігрова дія, предмет, костюм або лялька мають велике значення, оскільки полегшують прийняття дитиною ролі, що визначає вибір ігрових дій. Образ героя, його основні риси дії, переживання визначені змістом твору. Творчість дитини виявляється у правдивому зображенні персонажа. Для цього треба зрозуміти персонаж, його вчинки, представити його стан, почуття, вміти аналізувати і оцінювати дії. Це багато в чому залежить від досвіду дитини: чим різноманітніше його враження про навколишнє життя, тим багатша уява, почуття, здатність мислити.

Класифікація театралізованих ігор

Під час драматизації дитина самостійно створює образ за допомогою комплексу засобів виразності (інтонація, міміка, пантоміма), виробляє власні дії виконання ролі. Діти переживають за свого героя, діють від його імені, привносячи в персонаж свою особистість. Саме тому герой, зіграний однією дитиною, буде зовсім не схожий на героя, зіграного іншим. Ігри-драматизації можуть виконуватися без глядачів або носити характер концертного виконання. Якщо вони розігруються в звичайній театральній формі (сцена, завіса, декорації, костюми і т. д.) або у формі масового сюжетного видовища - їх називають театралізація.

- Види драматизації:

- Ігри-імітації образів тварин, людей, літературних персонажів;

- Рольові діалоги на основі тексту;

- Інсценування творів;

- Постановки вистав за одним або кількома творами;

- Ігри-імпровізації з розігруванням сюжету без попередньої підготовки.

Режисерські ігри можуть бути груповими: кожен веде іграшки в загальному сюжеті чи виступає як режисер імпровізованого концерту, вистави. При цьому накопичується досвід спілкування, узгодження задумів і сюжетних дій. У режисерській грі дитина не є сценічним персонажем, діє за іграшкового героя, виступає в ролі сценариста і режисера, керує іграшками або їх заступниками.

- Види театрів

- настільний ляльковий театр (театр на плоскій картинці, магнітний настільний, конусний, театр іграшки (готова, саморобна);

- стендовий театр (фланелеграф, тіньовий,);

- Театр на руці (пальчиковий, картинки на руці, рукавички, тіней);

- Верхові ляльки (на гапіте, на ложках, бибабо, тростинними);

- Підлогові ляльки (маріонетки, конусний театр);

- Театр живої ляльки (театр з "живою лялькою", ростові, люди-ляльки, театр масок, танта-Мореско).

- Види ляльок

Для організації театралізованої діяльності можна використовувати іграшки і ляльки, що випускаються промисловістю (настільні театри, бибабо). Але найбільшу виховну цінність мають іграшки, виготовлені самими дітьми, що розвивають образотворчі навички, ручні вміння, творчі здібності. Іграшки для настільного театру можуть бути виконані з паперу, картону, поролону, коробок, дроту, природного матеріалу та інших

 

За способом управління розрізняють п'ять основних видів ляльок:

Маріонетка - лялька, яка проходить по підлозі; до її голови, ніг і рук прикріплені нитки, за допомогою яких її водить актор, що знаходиться над нею, на спеціальному помості.

Ляльки рукавички надіваються безпосередньо на руку, з тростинною лялькою актор працює двома руками: однією тримає корпус, другий управляє тростиною, прикріпленою до рук ляльки.

Тіньова лялька - плоске зображення живої істоти, що відкидає тінь на екран.

Так само використовуються: фланелеграф, плоскі іграшки, іграшки з конусів і циліндрів, іграшки з поролону, магнітний театр, іграшки з коробок, іграшки - говорушки, іграшки з природних матеріалів, пальчиковий театр, ляльки-рукавички, ляльки з рукавиць, з картону, ляльки з повітряних кульок.

Гра «Веселі мавпочки»
Мета.
Розвивати увагу, спостережливість, швидкість реакції, пам'ять.
Педагог.Уявіть, що ви всі мавпочки і сидите в клітці в зоопарку. Одного з вас ми вибираємо на роль відвідувача зоопарку. Він буде стояти в центрі і робити різні рухи і жести. «Мавпочки» передражнюють відвідувача, точно повторюють його жести і рухи. За допомогою лічилки обирають «відвідувача»:

Тікав заєць через міст. 
Довгі вуха, куций хвіст,
А ти далі не тікай,
рахувати починай,
раз, два,три - вийди ти.
«Відвідувачі» протягом гри змінюються кілька разів.

Гра«Кухарі»
Мета. Розвивати увагу, спостережливість, швидкість реакції, пам'ять.

Діти діляться на дві команди (розраховуються на перший-другий). Перша команда готує перше блюдо, а друга - салат. Кожна дитина вигадує, яким продуктом він буде: цибулею, морквою, буряком, капустою, петрушкою, перцем, сіллю і т. п. - для першої страви; картоплею, огірком, цибулею, перцем, яйцем, майонезом і т. п. - для салату.
Потім всі діти стають у коло - виходить «каструля» - і співають пісню (імпровізація):
Зварити ми можемо швидко борщ або суп
І смачну кашу з декількох круп,
Нарізати салат
й простий вінегрет,
Компот
наварити – це славний обід.
Діти зупиняються, а ведучий (педагог) по черзі називає, що він хоче покласти в каструлю. Впізнав себе дитина входить у коло. Коли всі «компоненти» страви опиняться в колі, ведучий пропонує приготувати інше блюдо.

Гра «Вгадай, що я роблю»
Мета. Розвивати пам'ять, уяву дітей.

Діти встають у коло. Кожна дитина приймає певну позу і виправдовує її:
- стоїть з піднятою рукою (кладу книгу на полицю, дістаю цукерку з вази в шафці, вішаю куртку, прикрашаю ялинку тощо);
- стоїть на колінах, руки і корпус спрямовані вперед (шукаю під столом ложку, спостерігаю за гусінню, годую кошеня, натираю підлогу тощо);
- сидить навпочіпки (дивлюся на розбиту чашку, малюю крейдою тощо);
- нахилився вперед (зав'язую шнурки, піднімаю хустку, зриваю квітку тощо).
Педагог пропонує дітям повторити гру «Вгадай, що я роблю?» в русі.
Діти ходять вільно по залу під музику. Як тільки музика закінчується, хлопці зупиняються, приймають певні пози, потім виправдовують їх (збираю квіти, нахилився за грибом і т. д.).

Гра «Рибалка»
Мета.
Розвивати уяву, музичний слух, пам'ять, спілкування, вміння діяти з уявними предметами.
Хід:
1. Етюд «Рибалка».

2. Розучування тексту і мелодії пісні «Рибалка»Наталії Май
Діти сидять у творчому півколі. Педагог запитує: «Хто такий рибалка? (Людина, яка любить проводити вільний від роботи час на озері, на річці за вудкою.) Послухаємо пісню Наталії Май «Рибалка»

Етюд «Рибалка».

Діти зображують, як збираються на рибалку і беруть з собою вудку, банку для черв'яків, відро для спійманої риби. Вони йдуть по уявному лузі, зупиняються, кладуть вудки, відро, копають черв'яків і складають їх у банку і т .д . відповідно до пісні

Гра «Одне і те ж по-різному»
Мета.
Розвивати уяву, фантазію дітей.


Діти у творчому півколі. Одна дитина придумує свій варіант поведінки, а діти повинні здогадатися, чим він займається і де знаходиться (людина йде, сидить, біжить, піднімає руку, слухає і т. д.).

Одне і те ж дію в різних умовах виглядає по-різному. Діти діляться на творчі групи, і кожна отримує певне завдання.


I група отримує завдання сидіти. Можливі варіанти:
- сидіти біля телевізора;
- сидіти в цирку;
- сидіти в кабінеті лікаря;
- сидіти біля шахової дошки;
- сидіти з вудкою на березі річки і т. п.
II група отримує завдання йти. Можливі варіанти:
- йти по дорозі;
- йти по гарячому піску;
- йти по палубі корабля;
- йти по колоді або вузькому містку;
- йти по вузькій гірській стежці і т. д.
III група отримує завдання бігти. Можливі варіанти:
- бігти, спізнюючись в театр;
- втекти від злої собаки;
- бігти, потрапивши під дощ;
- бігти, граючись у піжмурки, і т. д.
IV група отримує завдання розмахувати руками. Можливі варіанти:
- відганяти комарів;
- подавати сигнал кораблю, щоб помітили;
- сушити мокрі руки і т. д.
V група отримує завдання ловити звірятко. Можливі варіанти:

- ловити кішку;
- ловити папужку;

- ловити коників і т. д.
Педагог і глядачі відзначають, хто правильно виконав завдання.

Гра «Перетворення предмета»
Мета.Розвивати уяву, фантазію дітей.

Спочатку педагог пояснює дітям: «У театрі глядач вірить в те,у що вірить актор. Сценічне ставлення - це вміння з допомогою віри, уяви і фантазії змінити своє ставлення до предмета, місцем дії або партнерам, змінюючи відповідним чином свою поведінку, виправдовуючи умовне перетворення».
Педагог бере який-небудь предмет і кладе його на стіл або передає по колу, від однієї дитини до іншого. Кожна дитина має діяти з предметом по-своєму, виправдовуючи його нове призначення, щоб була зрозумілою суть перетворення. Варіанти перетворення різних предметів:
§олівець або паличка: ключ, викрутка, вилка, ложка, градусник, зубна щітка, пензлик для малювання, сопілочка, гребінець і т. д.;
§маленький м'ячик: яблуко, черепашка, сніжок, картопля, камінь, їжачок, колобок, курча і т. д.;
§записна книжка: дзеркальце, ліхтарик, мило, шоколадка, взуттєва щітка, гра і т. д.
Можна перетворювати стілець на пеньок; в цьому випадку діти повинні виправдовувати умовну назву предмета. Наприклад, великий стілець може бути перетворений на королівський трон, пам'ятник і ін.


Гра «Кругосвітня подорож»
Мета.
Розвивати фантазію, вміння виправдовувати свою поведінку.
Діти у творчому півколі. Педагог пропонує їм відправитися в кругосвітню подорож: «Хлопці, перед вами стоїть завдання: придумати, де буде проходити ваш шлях по пустелі, по гірській стежці, по болоту; через ліс, джунглі, через океан на кораблі».
Діти пропонують маршрут навколосвітньої подорожі, використовуючи декорації корабля, хатинки. Отже, маршрут навколосвітньої подорожі складено, і діти починають грати. У грі використовуються музика, шумові ефекти - грім, дощ, шум бурі, шторми, костюми та маски.